Kultúra v online prostredí?

Psychická pohoda je v období pandémie COVID-19 extrémne dôležitá. Tlak vyvíjaný na nás všetkých sa podpísal na medziľudských vzťahoch, našich deťoch, starých rodičoch, zamestnávateľoch. Najviac zdesení z celého diania sú dôchodcovia. V neustálom ohrození sú zamestnanci pošty, drogérií, potravín, lekární, kuriéri a vodiči dopravných spoločností a hneď v prvej línii lekári, sestričky a všetok personál nemocničných a laboratórnych zariadení, ktorým večer tlieskame. Deti nerozumejú, čo sa to vlastne deje, prečo rodičia zrazu nosia rúška a prečo nemôžu ísť von, prečo je ich sloboda zrazu obmedzená. Online svet im všetkým robí v týchto chvíľach veľmi dôležitého spoločníka.

Počty objednávok z internetových obchodov lekární, drogérií a donášok jedla a potravín v týchto dňoch dosahujú až predvianočného chaosu. Ľudia dobiehajú všetko, na čo bežne nemajú čas, uzatvárajú dlho otvorené košíky na e-shopoch a nakupujú. Stúpa počet stiahnutí hier do smartfónov a ľudia sa stretávajú formou virtuálnej reality v online hernom priestore alebo na sociálnych sieťach

Ako to doma zvládnuť?

Už teraz po internete koluje celá kopa memes, ako budú rozvodoví právnici bohatnúť, ako sa naplnia fitká, lebo všetci budú tuční, ako stúpne pôrodnosť a pod. Leziete si doma na nervy? Je to pochopiteľné, trávite spolu predsa neobvykle veľa času. Choďte za kultúrou online. Samozrejme, nie ďaleko – len k najbližšiemu počítaču. Vypočujte si spolu rozprávku, pozrite si koncert. Uvidíte, ako vás to uvoľní.

mlv.sk-grafika-ilustracia-krizovy-livestream

Chýba nám kultúra – hudba, divadlo, diskotéka, galéria…

Zrušené koncerty, umelecká scéna pod bodom mrazu, živnostníci (SZČO) – herci, speváci, zvukári, technici, osvetľovači, stage manageri sú zrazu bez práce. Koronavírus to na celom svete poriadne vyľudnil. Svetlo na konci tunela však existuje.

Čo robia herci a spisovatelia?

Množstvo inštitúcií sa v tomto smere už chopilo príležitosti a vysielajú predstavenia naživo. V Čechách dokonca kultúru povýšili na novú úroveň – divadelné predstavenia vysielajú online, čo sa v tomto krízovom období stretlo s nesmierne pozitívnym ohlasom. Väčšina ale stále zastáva názor, že divadlo je vecou interakcie medzi hercom a divákom. Tak dúfajme, že tento stav čoskoro pominie a my si budeme môcť opäť vychutnať Othella skutočne naživo.

Zuzana Fialová číta deťom online rozprávky. Braňo Jobus spustil svoj Karantenníček, Dano Hevier vysvetľuje koncepciu mobilného učiteľa a uviedol novú rozhlasovú hru pre deti a mládež. Zuzana Krónerová vyzýva seniorov #zostantedoma. Veľa úžasných kreatívnych duší sa rozhodlo pomôcť. Kto hľadá ten správny online priestor pre svoje deti, alebo tak trochu aj pre seba, určite ho nájde.

Čo sa deje s hudbou počas koronakrízy?

DJi publikujú svoje sety online už celé roky, vysielajú naživo – z rôznych akcií, prípadne ukazujú fanúšikom, ako mixujú. Teraz streamujú zo svojich štúdií, a tak si skalní fanúšikovia môžu zaskákať aj doma. 

Na Spotify vznikol playlist Coronavirus. Je to celkom výberovka s príznačnou grafikou. Enjoy.

Niektorí umelci nerušia svoje koncerty, vysielajú ich online. Z „tuzemska” hviezdy ako Lucie Bílá, Mária Čírová, Ewa Farna a ďalší už takto vyšli v ústrety svojim nadšeným fanúšikom nielen na Slovensku. Počet followerov stúpa a online základňa sa každým dňom rozširuje. Slávny jazzman Al Di Meola sa tiež rozhodol zapojiť do tejto vlny. Jednoduché živé vysielanie smartfónom zožalo neskutočný úspech jazzovej fanúšikovskej základne. Otvoril dokonca priestor pre otázky. Ľudia sa zaujímali o jeho gitary, a tak urobil „prechádzku” po jeho štúdiu a ukázal im, na čom hrá. Priblížil sa nám všetkým viac ako človek, nielen ako fantastický hudobník. Toto mu neskutočne pridalo na kvalite PR. Živé koncerty odvysielané na YouTube už zostávajú online, a tak môže počet ich pozretí neustále stúpať. Bárta pokrstil svoj nový album live antibakteriálnym mydlom. 

Táto rýchla reakcia na súčasný stav veľmi pomáha Slovákom predchádzať panike a drží ľudí aspoň ako-tak vo virtuálnej realite normálneho, bežného života, aj keď v domácom prostredí. 

Chcete streamovať svoje vystúpenie naživo? Alebo potrebujete štúdio, odkiaľ by ste s kapelou mohli urobiť živý video prenos? Pomôžeme vám s tým.

Ako predať vstupenky na online koncert?

Aj túto službu vám spolu s celou operatívou zabezpečíme. Vieme, že aj vy musíte z niečoho žiť a video streamy sa nedajú robiť stále benefične. Napíšte nám alebo zavolajte.

Kolektívne! Sme v tom spolu!

Pod hashtagom #shudbousmespolu českí umelci pomáhajú zmierniť dopad tejto krízovej situácie na psychiku svojich fanúšikov.
#SomDoma funguje na Slovensku a môžete tu nájsť videá pre deti, ktoré ťažko pochopia, čo sa to vlastne deje, zoznamy kníh, na ktoré si neviete nájsť čas a samozrejme aj komerčne orientované weby – e-shopy s textilom, it, doslova všetko.

#StayHome v USA šíri informácie, ako využívať smart working, ako chrániť seba a svojich blízkych.
#StayAtHome vyzýva aj FC Barcelona.
Web a fb skupina #StayTheFuckHome vyzývajú ľudí k spoločenskej zodpovednosti a opatreniam, ktoré sú v tomto období naozaj nevyhnutné.

Hudba je najlepším liekom na dušu a teraz to naozaj všetci potrebujeme.

Človek je tvor spoločenský a touto izoláciou trpí, preto si pomôžme navzájom a dajme ľuďom to, čo si teraz nemôžu dopriať a bráni to ich psychickej pohode.

Aj my chceme priložiť pomocnú ruku a aspoň po psychickej stránke spríjemniť toto ťažké obdobie nám všetkým.

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Zabezpečíme váš livestream!

Zavolajte alebo napíšte e-mail a my vám čo najskôr pošleme ponuku na mieru.

+421 903 212 220 alebo +421 903 631 623
office@mlv.sk