Jasná adrenalín Freeride pretek

Každoročne sa koná v lyžiarskom stredisku Jasná Freeride pretek tých najodvážnejších lyžiarov a snowboardistov z celého sveta. Ide o medzinárodné preteky, konkrétne štvorhviezdičkové podujatie svetového kvalifikačného závodu Freeride World Qualifier by Tyrolia. Jedná sa o kvalifikáciu na svetový pretek Freeride World Tour. Na projekte spolupracujeme už štvrtý rok. Niektoré ročníky sme podporili aj videostreamingom a ročník 2016 sme podporili aj priamym prenosom z piatich kamier. Naša videoprodukcia tu išla na plné obrátky.

Deň preteku

Projekt si vyžaduje niekoľko dní príprav, ťahania káblov v nedostupnom teréne a v zlom počasí. Niekedy sme bojovali so 100km/h vetrom a 50 cm vysokým čerstvým snehom alebo naopak s úplne zmrznutým podkladom. Tieto extrémne podmienky si vyžadujú profesionálne zohratý tím kolegov, ktorí sa neboja akýchkoľvek prekvapení, čím naša videoprodukcia nepochybne je.

4 dni príprav, niekoľko desiatok prejdených kilometrov na zjazdovkách (nie vždy na lyžiach), veľa premrznutých rúk pri zapájaní káblov, ale aj množstvo úsmevných situácií. Naši kameramani sú našťastie profíci aj v lyžovaní a boardovaní, takže nebol problém sa zopárkrát prebehnúť aj s technikou pomedzi ľudí priamo na svahu. Samotné preteky sú závislé od počasia, preto nikdy nie je isté, ktorý deň sa bude štartovať. O to horšie sa plánujú a pripravujú posledné technické detaily.

V deň preteku sa využíva ratrak na odvoz našej videoprodukcie, kameramanov a poslednej techniky ešte pred spustením vlekov. Kameramani sa dostanú na svoje miesto, videoprodukcia vo vlekárskej kabíne musí už byť pripravená a ide sa na to. Všetky tieto prípravy vyvrcholia do troch hodín, kedy sa jednotlivo 80 jazdcov pustí strmhlavo svahom a bojuje o čo najviac bodov. Kamery a chalani mrznú, menia batérie a hľadajú čo najlepšie zábery.

WiFi prepoje, SDI káble zmrznuté tak, že sa nedajú ohýbať, benzínový generátor na nedostupných miestach, optické spojenia medzi jednotlivými bodmi a mnoho iných prepojov musí isť na 100%. V komentátorskej kabínke sa naživo pozerá a komentuje celý pretek. Občas sa pre horšie pády alebo nepriaznivé počasie pretek zastavil, ale my sme si aj tak nemohli vydýchnuť. Tento čas sa dal využiť na výmenu batérií alebo rýchle občerstvenie v podobe horúcich čajov. Celý deń sa niesol v znamení adrenalínu – či už pre samotných pretekárov, organizátorov alebo nás z tímu kameramanov, celej videoprodukcie a videostreamingu.

Večer prišla čerešňa na torte – vyhodnotenie najlepších pretekárov, ktoré sa v porovnaní s pretekom točilo úplne samo.